Μουντιάλ 2022: το Βέλγιο νίκησε τον Καναδά, αποτελέσματα, πρόγραμμα

0
7

Στο τελευταίο ματς της χθεσινής ημέρας το Βέλγιο νίκησε τον Καναδά με 1-0 έχοντας αρκετή τύχη στην εξέλιξη του παιχνιδιού.

Με γκολ του Μιτσί Μπατσουαγί στην εκπνοή του ημιχρόνου (44΄) το Βέλγιο επικράτησε 1-0 του Καναδά στην Αλ Ραγιάν, στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ. Καλύτερος στο πρώτο μισό του παιχνιδιού ο Καναδάς, έχασε πέναλτι με τον Αλφόνσο Ντέιβις (11΄), που «νικήθηκε» από τον Τιμπό Κουρτουά.

Θα μπορούσε κανείς να πει ότι το πρώτο ημίχρονο δεν αποδόθηκε ποδοσφαιρική δικαιοσύνη. Από την άλλη πλευρά, όμως, η αποτελεσματικότητα και η απόλυτη συγκέντρωση είναι αναπόσπαστα και ίσως τα πλέον καθοριστικά κομμάτια του παιχνιδιού.

ε’ όμιλος

Ιαπωνία-Γερμανία 2-1 (Ντόαν 75′, Ασάνο 83′ – Γκιντογκάν πεν. 33′)

Ισπανία-Κόστα Ρίκα 7-0 (Όλμο 11′, Ασένσιο 21′, Φεράν Τόρες 31′, 54′, Γκάβι 74′, Σολέρ 90′, Μοράτα 92′)

1. Ισπανία 3, 7-0
  2. Ιαπωνία 3, 2-1
  3. Γερμανία 0, 1-2
  4. Κόστρα Ρίκα 0, 0-7