Τα Μετέωρα νίκησαν 3-1 την Κρύα Βρύση με ανατροπή

0
148

Σε παιχνίδι που έγινε στο Δημοτικό Στάδιο Καλαμπάκας “Βασίλης Καρακίτσιος” και ήταν για την 5η αγωνιστική του β’ ομίλου της Α’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας τα Μετέωρα νίκησαν στο Καλαμπακιώτικο ντέρμπι την Κρύα Βρύση με 3-1.

Τα Μετέωρα με αρκετές αλλαγές στην σύνθεσή τους σε σχέση με τον αγώνα με το Δενδροχώρι δεν έπιασαν ιδιαίτερη απόδοση και ανέβασαν την αγωνιστικότητά τους βοηθούμενα από τις αλλαγές που έγιναν και κατάφεραν να επιβληθούν στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα.

Ως τότε η Κρύα Βρύση είχε σταθεί αρκετά καλά και μάλιστα αιφνιδίασε τους γηπεδούχους καθώς προηγήθηκε στο σκορ.

Τα Μετέωρα απείλησαν στην φάση που κέρδισαν πέναλτι και ισοφάρισαν με το 1-1 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος στο 56′ ο Χρήστος Αυγέρος έκανε τρεις αλλαγές, τα Μετέωρα ανέβασαν την απόδοσή της και μέσα σε 6 λεπτά πέτυχαν δύο τέρματα κι έφτασαν στη νίκη.

Το φιλμ του αγώνα

16′ Ο Μπουτίνας με δυνατό σουτ κι αφού η μπάλα κόντραρε ελαφρώς σε αντίπαλο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 0-1.

27′ Προσπάθεια και σέντρα του Δ. Ράτζα, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Γ. Λιακόπουλου και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Φορτούνης ισοφαρίζοντας σε 1-1.

44′ Προσπάθεια και σουτ του Κοντοτόλη, απόκρουσε σταθερά ο Γκουλιώνης.

54′ Σουτ του Δ. Ράτζα από καλή θέση, η μπάλα πέρασε άουτ.

62′ Φάουλ του Νταλούκα, ο Σιούτας γύρισε την μπάλα με το κεφάλι και ο Ψαθογιαννάκης με προβολή έκανε το 2-1.

68′ Προσπάθεια και σουτ του Ψαθογιαννάκη, ο Ζέρβας απόκρουσε και ο Ζησόπουλος παίρνοντας το ριμπάουντ διαμόρφωσε το 3-1.

Διαιτητής ήταν ο Τζάνης με βοηθούς τους Μουστάκα και Μπερντέ.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΜΕΤΕΩΡΑ (Χ. Αυγέρος): Γκουλιώνης, Σινάνης, Φορτούνης, Σιούτας, Λαμπαδάριος (56′ Τσιακμάκης), Μερμίγκης, Θώμος (70′ Νιαβής), Νταλούκας, Παπαευθυμίου (56′ Ψαθογιαννάκης), Δ. Ράτζας (56′ Ζησόπουλος), Νικλητσιώτης (70′ Καραμούζης).

ΚΡΥΑ ΒΡΥΣΗ (Γ. Πούλιος): Ζέρβας, Κηρύκος, Νάκης, Ντίνος (85′ Μπέντας), Θ. Λιακόπουλος, Γιαννάκης (77′ Χρυσκιώτης), Γ. Λιακόπουλος, Κοντοτόλης, Μπουτίνας (55′ Σ. Παπαγεωργίου), Σταμούλης (85′ Κυρίτσης), Χριστοδουλόπουλος.