Χάντμπολ: η ΑΕΚ νίκησε 23-19 τον Ολυμπιακό κι έκανε το 2-1 στην σειρά

0
19

Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια στον τρίτο τελικό της Handball Premier, καθώς επιβλήθηκε τη Δευτέρα 23-19 (9-9 ημίχρονο) του Ολυμπιακού στην κατάμεστη αίθουσα «Γ. Κασσιμάτης» του ΟΑΚΑ.

Η ομάδα του Αλέξη Αλβανού με τη σημερινή της επικράτηση έκανε το 2-1 στους τελικούς και πλέον απέχει μία νίκη από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Ο τέταρτος τελικός της Handball Premier θα διεξαχθεί την προσεχή Παρασκευή (26/5) στο κλειστό της Ηλιούπολης.

Σε ένα ματς που κυριάρχησαν οι άμυνες, η μεγαλύτερη διαφορά που πήρε ένας από τους δύο «μονομάχους» στο α΄ μέρος ήταν το +2 της ΑΕΚ.

Η Ένωση προηγήθηκε 8-6 στο 22΄, αλλά με τέρματα των Παπαβασίλη και Μοντόρο ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 8-8 στο 28΄, ενώ το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 9-9, με τους τερματοφύλακες να δεσπόζουν κάτω από τις δύο εστίες: ο Μάτσκεβιτς είχε αποκρούσει 14 σουτ προς την εστία της ΑΕΚ, ενώ ο Μπάουερ είχε οκτώ επεμβάσεις από πλευράς Ολυμπιακού.

Το β΄ μέρος ξεκίνησε στο ίδιο μοτίβο, ωστόσο, μετά το 35΄ και αφού ο Νιοκάς είχε μειώσει για τους φιλοξενούμενους σε 12-11, η ΑΕΚ βρήκε το momentum και με επτά «αναπάντητα» γκολ προηγήθηκε 19-11 στο 48΄, εξέλιξη που ουσιαστικά μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 49΄ ο Παπαβασίλης μείωσε σε 19-12 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος είχε μείνει χωρίς γκολ για σχεδόν 14 λεπτά. Το μόνο που κατάφερε ο Ολυμπιακός στο υπόλοιπο του ματς ήταν να «ψαλιδίσει» την έκταση της ήττας του, καταφέρνοντας να πλησιάσει στο -3 (22-19) με γκολ του Καραμπουρνιώτη στο 58΄.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-4, 6-6, 7-6, 8-6, 9-9 (ημίχρονο), 12-11, 15-11, 18-11, 19-13, 21-17, 23-19

ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής, Τικ 1, Ζίβκοβιτς, Μαντάλινιτς 8, Νικολαΐδης, Τσέπιτς 1, Ηλιόπουλος 6, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 1, Άρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτομπί, Αλμέιδα 2, Λέμος 3, Κεδέρης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης 5, Κανδύλας, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 1, Δομπρής 3, Mπουρζέ, Πασσιάς 2, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 1, Γκράτζαν, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.