Χατ-τρικ για τον Γιακουμάκη στην πρεμιέρα του στην Ολλανδία

0
32

Η καριέρα του Γιώργου Γιακουμάκη στην Eredivisie ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, αφού ο πρώην επιθετικός της ΑΕΚ πέτυχε χατ τρικ, οδηγώντας την ομάδα του, τη Φένλο, σε νίκη 5-3 στην έδρα της Έμεν.

Μόλις στο τέταρτο λεπτό, η Έμεν άνοιξε το σκορ με τον Ρόμπερτ Ντε Φος και στο πέμπτο λεπτό της επανάληψης διπλασίασε τα τέρματά της, με τον Μάρκο Κόλαρ να κάνει το 2-0. Τότε, ανέλαβε δράση ο Γιακουμάκης. Στο 50ο λεπτό μείωσε σε 2-1, στο 65′ ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και στο 72′ έδωσε προβάδισμα στη Φένλο.
Η Έμεν ισοφάρισε με τον Νικολάι Λάουρσεν στο 76ο λεπτό, αλλά η Φένλο πήρε το διπλό, με τον Πατσόνικ να κάνει το 3-4 στο 90′ και τον Άριας να διαμορφώνει το τελικό 3-5 στο 95′.

Όσο για τον Γιακουμάκη, έγινε ο πρώτος παίκτης που πετυχαίνει χατ-τρικ, στο ντεμπούτο του στην Eredivisie, μετά τον Γιούργκεν Λοκάντια της Αϊντχόφεν το 2012.