BCL: οι αντίπαλοι των Ελληνικών ομάδων

0
5

Τις αντιπάλους τους στο Basketball Champions League της FIBA, τη σεζόν 2021/22 έμαθαν το μεσημέρι της Τετάρτης (7/7) ο ΠΑΟΚ, η ΑΕΚ, το Λαύριο και το Περιστέρι.

Αναλυτικά οι όμιλοι με τις Ελληνικές ομάδες:

Νίζνι Νόβγκοροντ, Ντιζόν, Μάλαγα, Λαύριο

ΑΕΚ, Σομπαντέλι, Ρίγα, (Τρεβίζο, Λόντον Λάιονς, Μπάκεν Μπίαρς, Λάιντεν, Μονς, Τσόμκσι Μινσκ)

Νίνμπουρκ, ΠΑΟΚ, Γαλατασαράι, Ιγκοκέα

Χάποελ Χόλον, Μπρίντιζι, Νταρουσάφακα, Περιστέρι (αν προκριθεί)

Οι Πρίγκιπες της Δυτικής Όχθης θα αντιμετωπίσουν στον ημιτελικό τον νικητή του ζευγαριού Βίλπας (Φινλανδία) – Κλουζ (Ρουμανία). Αν υπερβούν αυτό το εμπόδιο, θα χρειαστεί να παίξουν με τον νικητή του Σπλιτ (Κροατία) / ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος) – Φριμπούρ (Ελβετία), με τις δύο τελευταίες ομάδες να παίζουν μεταξύ τους στον πρώτο προκριματικό γύρο, πριν αντιμετωπίσουν τους Κροάτες στα ημιτελικά.

Πρώτος όμιλος: Τενερίφη, Σάσαρι Τενερίφη, Λούντβισμπουργκ, Νικητής 20 (προκριματικά)

Δεύτερος όμιλος: Χάποελ Ιερουσαλήμ, Μανρέσα, Καρσίγιακα, Σταλ Όστρο

Τρίτος όμιλος: Νίζνι Νόβγκοροντ, Ντιζόν, Μάλαγα, Λαύριο

Τέταρτος όμιλος: ΑΕΚ, Σομπαντέλι, Ρίγα, (Τρεβίζο, Λόντον Λάιονς, Μπάκεν Μπίαρς, Λάιντεν, Μονς, Τσόμκσι Μινσκ)

Πέμπτος όμιλος: Νίνμπουρκ, ΠΑΟΚ, Γαλατασαράι, Ιγκοκέα

Έκτος όμιλος: Στράσμπουργκ, Τόφας, Οστάνδη, Νικητής 17 (προκριματικά)

Έβδομος όμιλος: Χάποελ Χόλον, Μπρίντιζι, Νταρουσάφακα, Περιστέρι (αν προκριθεί)

Όγδοος όμιλος: Μπούργκος, Ρίτας Βίλνιους, Μπεσίκτας, Όλντενμπουργκ

Προκριματικά

1. Σαλόν Βίλπας – Κλουζ

2. Τρεβίζο – Λόντον Λάιονς

3. Γιουβέντους – Κάπφενμπεργκ

4. Χάποελ Εϊλάτ – Πάρμα Περμ

5. Σπλιτ – ΑΕΚ Λάρκανα

6. Λάιντεν – Μονς

7. Κάλεβ Κράμο – Σπόρτιγκ

8. Προμετέι – Λέφσκι Λουκόιλ

Ημιτελικός και τελικός

9. Νικητής 1 – Περιστέρι

10. Νικητής 5 – Φρίμπουργκ

11. Νικητής 9 – Νικητής 10 (ο νικητής πάει στον έβδομο όμιλο).

12. Νικητής 2 – Μπάκεν Μπέαρς

13. Νικητής 6 – Τσμόκι Μινσκ

14. Νικητής 12 – Νικητής 13 (ο νικητής πάει στον τέταρτο όμιλο)

15. Νικητής 3 – Μπάμπεργκ

16. Νικητής 7 – Μόρναρ Μπαρ

17. Νικητής 15- Νικητής 16 (ο νικητής πάει στον έκτο όμιλο)

18. Νικητής 4 – Λε Μαν

19. Νικητής 8 – Οπάβα

20. Νικητής 18 – Νικητής 19 (ο νικητής πάει στον πρώτο όμιλο)

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here