Ανώτερη η ΑΕ Καρίτσας νίκησε 3-0 τα Μετέωρα

0
111

Τα Μετέωρα γνώρισαν βαριά ήττα με 0-3 από την ΑΕ Καρίτσας για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας σε παιχνίδι που έγινε σήμερα το απόγευμα στο Δημοτικό Στάδιο των Τρικάλων.

Το sportskalampaka ήταν εκεί κι έχει τις λεπτομέρειες του αγώνα.

Τα Μετέωρα που βρίσκονται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας αντιστάθηκαν για ένα ημίχρονο απέναντι στην ΑΕ Καρίτσας η οποίας είναι στην δεύτερη θέση κι ακολουθεί κατά πόδας την πρωτοπόρο Αναγέννηση Καρδίτσας.

Για τα Μετέωρα από την στιγμή που δεν κέρδισαν πιο βατούς αντιπάλους ήταν πάρα πολύ δύσκολη η σημερινή συνάντηση κι έγινε ακόμη δυσκολότερη από τη στιγμή που αυτό το παιχνίδι έγινε ουσιαστικά σε ουδέτερο έδαφος.

Στο πρώτο ημίχρονο τα Μετέωρα στάθηκαν σχετικά καλά και δεν κινδύνεψαν ιδιαίτερα εκτός από μία φάση προς το τέλος του ημιχρόνου, ενώ επιθετικά προσπάθησαν να απειλήσουν στο 24′.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕ Καρίτσας κατάφερε στην πρώτη ουσιαστικά φάση να ανοίξει το σκορ στο 50′, και στο 64′ διπλασίασε τα τέρματά της σε μία φάση που τα Μετέωρα διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ υπέρ τους στην αρχή της φάσης.

Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους, τα Μετέωρα προσπάθησαν να κάνουν κάτι επιθετικά χωρίς όμως να το καταφέρουν και στις καθυστερήσεις διαμορφώθηκε το τελικό 0-3.

Το φιλμ του αγώνα

23′ Σέντρα του Παπαγεωργίου, σουτ του Κυπαρίσση από κοντά πέρασε άουτ.

24′ Ο Μπαλτάς μπήκε στην μεγάλη περιοχή κι έκανε το σουτ, αλλά ο Ζωγράφος δεν είχε πρόβλημα κι έδιωξε.

30′ Σουτ του Κυπαρρίση, πέρασε λίγο άουτ.

43′ Σέντρα του Παπαγεωργίου, ο Γκίκα ήταν αφύλαχτος κι από κοντά έκανε το πλασέ, αλλά ο Βλαχάβας απόκρουσε σε κόρνερ.

50′ Ο Τροΐρης προσπάθησε να δώσει πάσα η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο και στρώθηκε στον Γκίκα ο οποίος με γωνιακό σουτ πέτυχε το 0-1.

64′ Οι φιλοξενούμενοι έκλεψαν τη μπάλα στο χώρο του κέντρου κάνοντας μάλλον φάουλ στον Β. Αλμπάνη, ο διαιτητής άφησε την φάση να εξελιχθεί και στη συνέχεια η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυνόμενου των Μετεώρων μέσα στην μεγάλη περιοχή κι ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Κυπαρίσσης κι έκανε το 0-2.

84′ Ο Σακελλαρίδης έπαιξε το 1-2 με τον Ψύρρα κι έκανε το σουτ από καλή θέση, αλλά ο Ζωγράφος μπλόκαρε τη μπάλα.

89′ Σέντρα του Καραγκούνη, ο Αλεξίου έκανε το πλασέ, αλλά ο Τσιγαρίδας πρόλαβε και κι έκοψε σε κόρνερ.

93′ Σέντρα του Τόλιου, ο Αλεξίου με πλασέ στην κίνηση διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Διαιτητής ήταν ο Τσιγαρίδας με βοηθούς τους Παπαλίτσα και Γάκο.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΜΕΤΕΩΡΑ: Βλαχάβας, Γεωργάκης, Τσιγαρίδας, Τσιαντούλας, Ρόμπος, Φωτίκας (66′ Ντάνας), Π. Παπαευθυμίου, Β. Αλμπάνης, Χ. Παπαευθυμίου (77′ Σακελλαρίδης), Ψύρρας, Μπαλτάς (66′ Μαλάκος).

ΑΕ ΚΑΡΙΤΣΑΣ: Ζωγράφος, Καραγκούνης, Παπαγεωργίου, Κωτσιόπουλος, Δημητρίου (24′ λόγω τρ. Παλαιοπάνος), Τροΐρης, Ζαφειρίδης, Κυπαρίσσης (83′ Δημητρουλόπουλος), Ηλιόπουλος (59′ Τόλιος), Γκίκα (83′ Λαμπίρης), Παπαϊωάννου (83′ Αλεξίου).