Η Κρύα Βρύση έβαλε δύσκολα στο Νεοχώρι, αλλά ηττήθηκε 3-2

0
76

Ηταν το φαβορί ο «Διγενής» έστω κι έτσι… «Έτσι», διότι ο Δημήτρης Σίτσας χρησιμοποίησε μόνο τον Σταμέκο από τη συνηθισμένη βασική εντεκάδα του Νεοχωρίου, με τη στήριξη του έμπειρου Κώστα Ζαφείρη, απέναντι στην Κρύα Βρύση η οποία και αυτή είχε απουσίες. Η νίκη πρόκριση με 3-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα, αλλά λόγω της ρευστότητας κράτησε τους ελάχιστους Νεοχωρίτες που βρέθηκαν στο γήπεδο, μέχρι το τέλος του αγώνα. Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού τα γκολ της Κρύας Βρύσης, όχι γιατί όλοι περίμεναν ένα βαρύ σκορ εναντίον των φιλοξενούμενων, αλλά γιατί τα πέτυχε ο τερματοφύλακας Ανδρέας Βλαχάβας ο οποίος έπαιξε με επιτυχία το ρόλο του φορ.

Αν και το Νεοχώρι ξεκίνησε με στόχο την επίτευξη ενός γρήγορου γκολ και παρά την κατοχή και την πρωτοβουλία, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που «άνοιξαν» το σκορ στο «Μπάμπης Παπαχατζής». Στο 20’ μετά από φάουλ του Παπαγεωργίου ο Βλαχάβας με κεφαλιά νίκησε τον Ζαφείρη, αφού η μπάλα γλίστρησε στις λάσπες και ξέφυγε από την επιτήρησή του. Το 0-1 ήταν λογικό να «γκαζώσει» τους γηπεδούχους … Παρ’ όλα αυτά δεν άργησε πολύ να βρεθεί η ουσία για το Νεοχώρι. Στο 27’ από πάσα του Τσιούφη, ο Αυγουστάτος με πλασέ έκανε το 1-1. Οκτώ λεπτά αργότερα έγινε η ανατροπή. Ο Θ. Αλεξίου εκτέλεσε φάουλ δεν συγκράτησε ο Ζέρβας και το 2-1 έδωσε το προβάδισμα. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο «Διγενής» κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά στο σκορ προκειμένου να πάει με «μαξιλαράκι» ασφαλείας στ’ αποδυτήρια.

Ο Θ. Αλεξίου με ατομική προσπάθεια βρήκε χώρο και σούταρε η μπάλα βρήκε σε αμυντικό και κατέληξε στα δίκτυα κάνοντας το 3-1. Η επανάληψη ξεκίνησε με το Νεοχώρι να απειλεί στο 48’ με φάουλ του Βλάχου από δεξιά, αλλά το διαγώνιο σουτ κατέληξε άουτ. Οι γηπεδούχοι απέκτησαν περισσότερα καρδιοχτύπια από το 51’ και την ευθύνη γιαυτό είχε ο Ανδρέας Βλαχάβας ο οποίος με διπλή προσπάθεια πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στην αναμέτρηση μειώνοντας σε 3-2. Ενα ρευστό σκορ. Στο 63’ συρτό σουτ του Χριστοδούλου με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε. Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι στάθηκαν άτυχοι γιατί ο Αυγουστάτος σούταρε συρτά με καλές προϋποθέσεις , ο Ζέρβας απέκρουσε και με τη βοήθεια του αριστερού δοκαριού γλίτωσε το τέταρτο γκολ. Ο επιθετικός μονόλογος των παικτών του Δημήτρη Σίτσα συνεχίστηκε ψάχνοντας το γκολ που θα «τελείωνε» για πολλούς λόγους το παιχνίδι νωρίτερα, αλλά το 3-2 έμεινε ως το τέλος.

Διαιτητής ήταν ο Κοντίνος με βοηθούς τους Νταλούκα και Τζάνη.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΝΕΟΧΩΡΙ: Ζαφείρης, Βλάχος, Αυγουστάτος, Σταμέκος (46’ Ψαθογιαννάκης), Τσιούφης, Αγγελάκης, Αλεξίου Θ. (46’ Καραμιχαηλίδης) Βλάχος (72’Μανώλης), Γκάτης ( 60’Δ. Τεντολούρης), Αλεξίου Δ., Παπαθανασίου, Χριστοδούλου. ΚΡΥΑ ΒΡΥΣΗ: Ζέρβας, Βλαχάβας, Τρίμμης, Ντίνος, Ούτος, Κ. Τάτσιος, Παπαγεωργίου, Ράτζας, Μυλωνάς, Κηρύκου, Π. Τάτσιος.