Ο ΑΟ Τρίκαλα νίκησε 3-1 τον Απόλλων Λάρισας κι εξασφάλισε την παραμονή του

0
10

Ο ΑΟ Τρίκαλα σε παιχνίδι που έγινε σήμερα και ήταν για την 5η και τελευταία αγωνιστική των πλέι-άουτ νίκησε με 3-1 τον Απόλλωνα Λάρισας κι εξασφάλισε την παραμονή του στην Σούπερ Λιγκ 2.

Το sportskalampaka ήταν και σήμερα στο Στάδιο των Τρικάλων για να καταγράψει όλες τις λεπτομέρειες του αγώνα.

Η Τρικαλινή ομάδα ήταν ανώτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα και δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη που ήταν και το ζητούμενο για να εξασφαλίσει την παραμονή του στην Σούπερ Λιγκ 2.

Σ’ ένα πρωτάθλημα εξπρές και απολύτως ισορροπημένο σε κορυφή και ουρά τα Τρίκαλα κατάφεραν έστω και την ύστατη στιγμή να παραμείνουν στην κατηγορία στηριζόμενα σ’ ένα νεανικό σύνολο, ενώ άλλαξαν και δύο φορές προπονητή.

Ο Απόλλων Λάρισας ισοφάρισε το σκορ σε πρώτη φάση, στο πρώτο ημίχρονο στάθηκε σχετικά καλά, αλλά στην επανάληψη δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων. Η Λαρισαία ομάδα έχει εδραιωθεί στην Σούπερ Λιγκ 2 δείχνοντας ότι έχει αποκτήσει την δική της δυναμική.

Το φιλμ του αγώνα

6′ Σέντρα του Ταχάτου, κεφαλιά του Ευθυμίου, πέρασε λίγο άουτ.

10′ Ο Σταματής έβγαλε τον Ταχάτο τετ-α-τετ με τον Αστρά, αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ.

17′ Σουτ του Σταματή από καλή θέση, σταμάτησε πάνω στον Αστρά.

22′ Απευθείας φάουλ του Μπαλογιάννη, εξουδετέρωσε ο Περλιέσι.

28′ Κόρνερ του Νιάρου, κεφαλιά του Σουλιώτη, κατέληξε άουτ.

37′ Μακρινό σουτ του Ριζογιάννη, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Αστράς.

39′ Ο Σταματής βρήκε τον Ευθυμίου σε πλάγια θέση κι αφύλαχτο, αυτός έκανε το σουτ μόλις άουτ.

41′ Προσπάθεια και σέντρα του Νιάρου, ο Σταματής με προβολή έκανε το 1-0.

44′ Ο Τασιούλης με σουτ στην κίνηση από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα πρώτα στο δεξί κάθετο δοκάρι και μετά στα δίχτυα για να γράψει το 1-1.

45’+1′ Σε προσπάθεια του Ευθυμίου, η μπάλα βρήκε το χέρι του Λουκά και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Ριζογιάννης σημειώνοντας το 2-1.

58′ Ο Πέλκας από πλάγια βγήκε απέναντι στον Αστρά, αλλά το σουτ που έκανε αποκρούστηκε από τα δοκάρια.

65′ Ο Σταματής βρήκε τον Ευθυμίου αφύλαχτο, αυτός έκανε το πλασέ, αλλά ο Αστράς απόκρουσε.

78′ Ο Ευθυμίου με ατομική προσπάθεια μπήκε στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Αλάμπεης με βοηθούς τους Βιτσεντζάτο και Τσολακίδη, ενώ 4ος διαιτητής ήταν ο Πουλόπουλος.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Βασ. Καλογιάννης): Περλιέσι, Νιάρος, Ταχάτος (46′ Ελευθεριάδης), Σουλιώτης (87′ Ντιελόσι), Ριζογιάννης, Σκόνδρας, Παπαγεωργίου, Σταματής (73′ Ζησόπουλος), Πέλκας (57′ Σιλβάνο), Πιαστόπουλος, Ευθυμίου (87′ Κλεμέντε).

ΑΠΌΛΛΩΝ Λ. (Κ. Φρατζέσκος): Αστράς, Γεωργακόπουλος, Καλούσης (38′ Φράνκο), Καμπέρης, Λουκάς, Μπαλογιάννης (72′ Ντα Κάμπο), Μπάλλας (46′ Λίταινας), Σκούπρας, Χατζής, Παυλής, Τασιούλης (76′ Αθανασιάδης).