Τα Μετέωρα έφεραν 2-2 με την Φήκη

0
198

Σε παιχνίδι που έγινε σήμερα στο Δημοτικό Στάδιο “Βασίλης Καρακίτσιος” τα Μετέωρα παρουσιάστηκαν αρκετά αγχωμένα και παραχώρησαν ισοπαλία με σκορ 2-2 στην Φήκη.

Το παιχνίδι είχε αρκετό ενδιαφέρον και κράτησε την αγωνία των θεατών αμείωτη ως το τέλος του.

Στο πρώτο ημίχρονο η Φήκη παρά τις πολλές απουσίες που είχε δημιούργησε αρκετές φάσεις, ενώ είχε και δοκάρι.

Τα Μετέωρα δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τους κενούς χώρους που υπήρχαν, παρόλα αυτά είχαν κάποιες καλές στιγμές με κυριότερη ένα σουτ του Αλμπάνη που αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον Ντάσκα.

Στο δεύτερο μέρος η Φήκη εκμεταλλεύτηκε από στημένη φάση αδράνεια της άμυνας των Μετεώρων και προηγήθηκε στο σκορ.

Το γκολ αυτό ξύπνησε τα Μετέωρα τα οποία ισοφάρισαν γρήγορα με τον Γεωργάκη και πήραν το προβάδισμα με εκπληκτικό γκολ του Γερεντέ στο 69′.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν τελικά στο 86′ από νέα αδράνεια της άμυνας των Μετεώρων και πάλι από στημένη φάση.

Τα Μετέωρα αν και δεν κατάφεραν να κάνουν την εμφάνιση που έκαναν στο παιχνίδι της Κυριακής με τον Ηρακλή Λάρισας έχασαν τελικά τη νίκη μέσα από τα χέρια τους και κυρίως από δικά τους λάθη.

Το φιλμ του αγώνα

2′ Φάουλ του Ψύρρα, κεφαλιά του Ρόμπου, βρήκε σε αντίπαλο και πέρασε κόρνερ.

12′ Ο Ζέρβας πέρασε στον Τσιαφίτσα, αυτός έκανε το σουτ, αλλά ο Βλαχάβας απόκρουσε.

20′ Μακρινό σουτ του Β. Αλμπάνη, απόκρουσε δύσκολα ο Ντάσκας σε κόρνερ.

25′ Ο Νικλητσιώτης βρήκε τον Ζέρβα του οποίου το σουτ βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι και κατέληξε στην αγκαλιά του Βλαχάβα.

33′ Σέντρα του Τζέλη, κεφαλιά του Τσιαφίτσα, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

34′ Κόρνερ του Τσιαφίτσα, ο Μωραΐτης ήταν αφύλαχτος και πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

35′ Προσπάθεια και σουτ του Μαλάκου, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Ντάσκας.

40′ Προσπάθεια και σουτ του Τσιαφίτσα, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

51′ Σέντρα του Μπέτσα, ο Σκρέκας διεκδίκησε την μπάλα κι έκανε το γύρισμα και ο Μωραΐτης από κοντά έκανε το 0-1.

54′ Κόρνερ του Ψύρρα, ο Γεωργάκης πιο ψηλά απ’ όλους πήρε την κεφαλιά και ισοφάρισε σε 1-1.

58′ Κόρνερ του Ψύρρα, ο Τσιαντούλας πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

69′ Ο Β. Αλμπάνης με εκπληκτική κάθετη πάσα πέρασε την μπάλα στον Γερεντέ ο οποίος αφού απέφυγε τον Ντάσκα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-1.

79′ Κόρνερ του Τσιαφίτσα, κεφαλιά του Μακρή από κοντά, απόκρουσε σωτήρια ο Βλαχάβας.

86′ Φάουλ του Τσιαφίτσα, η άμυνα των Μετεώρων απέτυχε να διώξει την μπάλα και ο Μακρής με γυριστή κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2.

Διαιτητής ήταν ο Γκουντέλας της ΕΠΣ Καρδίτσας με βοηθούς τους Παπαγεωργόπουλο της ΕΠΣ Τρικάλων και Καλογριαννίτη της ΕΠΣ Καρδίτσας.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΜΕΤΕΩΡΑ: Βλαχάβας, Γεωργάκης, Τσιγαρίδας, Τσιαντούλας, Ρόμπος (66′ Π. Παπαευθυμίου), Β. Αλμπάνης, Α. Αλμπάνης (66′ Φωτίκας), Ψύρρας (86′ Νάκος), Πολυζόπουλος, Μαλάκος (66′ Χ. Παπαευθυμίου), Μπαλτάς (54′ Γερεντές).

ΦΗΚΗ: Ντάσκας, Μπέτσας, Τζέλης, Μωραΐτης, Σκρέκας, Καλαμαράς (86′ Στεργίου), Σκαρλέας (78′ Κιτσόπουλος), Μακρής, Νικλητσιώτης (84′ Μπαμπατσιάς), Ζέρβας, Τσιαφίτσας.