Τα Μετέωρα πέτυχαν σπουδαία νίκη με 3-0 επί του Διγενή Νεοχωρίου

0
125

Τα Μετέωρα ήθελαν περισσότερο και είχαν τον τρόπο να πάρουν τη νίκη και το κατάφεραν με σκορ 3-0 απέναντι στον Διγενή Νεοχωρίου σε παιχνίδι που έγινε για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας για τον γ’ όμιλο, στο Δημοτικό Στάδιο “Βασίλης Καρακίτσιος”.

Τα Μετέωρα με την νίκη τους αυτή έφτασαν τους 21 βαθμούς και πλέον έχουν 6 ομάδες πίσω τους και μπήκαν στην  ζώνη παραμονής. Σήμερα κατάφεραν κι έκαναν ένα μικρό βήμα, αλλά σίγουρα χρειάζονται αρκετά ακόμη.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται αρκετά αγχωμένες. Τα Μετέωρα βρήκαν το γκολ χάρη στο ταλέντο του Τσιαντούλα και τη σωστή θέση που είχε ο Σαμούτης και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενα με 1-0.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι ήταν καθαρά τακτικής. Το Νεοχώρι είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά τα Μετέωρα έβγαιναν αρκετά σωστά στις αντεπιθέσεις.

Στο 63′ οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0, θα μπορούσαν στο 75′ να πετύχουν και τρίτο τέρμα, αλλά στο 76′ το Νεοχώρι κέρδισε πέναλτι. Το απόκρουσε ο Τοπουζλής και ουσιαστικά εκείνο το δίλεπτο τα έκρινε όλα, με τα Μετέωρα να προσθέτουν και το κερασάκι στην τούρτα της νίκης και μ’ ένα τρίτο τέρμα.

Το φιλμ του αγώνα

10′ Σουτ του Γκαντιά, ο Τοπουζλής μπλόκαρε εύκολα.

18′ ο Α. Τεντολούρης έπαιξε το 1-2 με τον Κοντογεώργο, αλλά το σουτ που έκανε πέρασε άουτ.

21′ Σουτ του Ιωάννου κατέληξε στον Ψωμιάδη.

29′ Σέντρα του Δάσσιου, κεφαλιά του Παπαευθυμίου, πέρασε μόλις άουτ.

34′ Ο Τσιαντούλας έκανε μία εξαιρετική προσπάθεια από πλάγια αριστερά, μπήκε παράλληλα με την γραμμή του άουτ, έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Σαμούτης από κοντά με προβολή πέτυχε το 1-0.

44′ Ίδια προσπάθεια από τον Τσιαντούλα και πάλι, έκανε μια σέντρα-σουτ, η μπάλα όμως πέρασε από την άλλη πλευρά.

67′ Ο Δάσσιος εκτέλεσε αρκετά δυνατά φάουλ από πλάγια θέση, ο Ιωάννου με την κίνησή του μπέρδεψε τον Ψωμιάδη και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για να γίνει έτσι το 2-0.

75′ Ο Νικλητσιώτης πέρασε την μπάλα για τον Ιωάννου, αυτός με ωραία ενέργεια μπήκε στην μεγάλη περιοχή, αλλά πλάσαρε ψηλά άουτ.

76′ Σέντρα του Μακρή, ο Κατσαντώνης έχασε το κοντρόλ, ο Δ. Αλεξίου κέρδισε και ο αμυντικός των Μετεώρων τον ανέτρεψε με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Διβανές και ο Τοπουζλής πέφτοντας στην αριστερή του γωνία μπλόκαρε τη μπάλα.

78′ Σουτ του Τσιαντούλα από καλή θέση, απόκρουσε ο Ψωμιάδης.

83′ Ωραία προσπάθεια από τον Ιωάννου, το σουτ όμως πέρασε άουτ.

85′ Ο Κοντογεώργος βρήκε τον Διβανέ σε πλάγια θέση κι αφύλαχτο, αυτός σούταρε, αλλά ο Τοπουζλής απόκρουσε με τα πόδια.

89′ Ο Δάσσιος ξέφυγε στην αντεπίθεση, βγήκε απέναντι στον Ψωμιάδη και με άψογο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Κίτρινες κάρτες είδαν οι: Μπέτσας (67′), Σαμούτης (40′), Μακρής (31′), Δ. Τεντολούρης (62′), Διβανές (54′), ενώ στο 73′ ο διαιτητής έδειξε κίτρινη κάρτα και στον προπονητή του Νεοχωρίου Δημήτρη Σίτσα.

Διαιτητής ήταν ο Τσιγαρίδας με βοηθούς τους Παπαλίτσα και Κανιούρα.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΜΕΤΕΩΡΑ: Τοπουζλής, Μπέτσας, Δάσσιος, Κατσαντώνης, Ρόμπος, Παπαευθυμίου, Λουκάς, Πολυζόπουλος (85′ Περέιρα), Σαμούτης (54′ Νικλητσιώτης), Τσιαντούλας (88′ Γρηγορίου), Ιωάννου (90′ Χριστοδουλόπουλος).

ΝΕΟΧΩΡΙ: Ψωμιάδης, Μανώλης (46′ Αυγουστάτος), Τσιγαρίδας (46′ Ε. Αλεξίου), Μωραΐτης, Γούτσιος, Μακρής, Α. Τεντολούρης (61′ Δ. Αλεξίου), Γκαντιάς (66′ Λαγκαδινός), Κοντογεώργος, Δ. Τεντολούρης, Διβανές.