Τα Μετέωρα υποδέχονται σήμερα την Φήκη

0
41

Ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι πρόκειται να διεξαχθεί σήμερα στο Δημοτικό Στάδιο Καλαμπάκας “Βασίλης Καρακίτσιος” όπου τα Μετέωρα θ’ αντιμετωπίσουν την Φήκη για την ημιτελική φάση του κυπέλλου της ΕΠΣ Τρικάλων.

Τα Μετέωρα που πήραν την πρώτη θέση στον β’ όμιλο της Α’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας και ηττήθηκαν στο μπαράζ των πρωταθλητών της ΕΠΣ Τρικάλων θα υποδεχθούν την Φήκη η οποία κατάφερε και παρέμεινε στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας κάτι που το κατάφερε για δεύτερη σερί σεζόν.

Τα Μετέωρα που δεν τα κατάφεραν να στεφθούν πρωταθλητές καθώς ηττήθηκαν την περασμένη εβδομάδα στο μπαράζ καλούνται να μαζέψουν τα κομμάτια τους και να διεκδικήσουν την είσοδό τους σ’ ένα ακόμη τελικό.

Τα Μετέωρα προπονήθηκαν κανονικά τόσο χθες όσο και προχθές και ο Χρήστος Αυγέρος δεν αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα και ο μόνος που θ’ απουσιάσει είναι ο Μόκας που αποβλήθηκε στο παιχνίδι με το Νεοχώρι.

Σίγουρα απογοήτευση υπάρχει μετά την ήττα στο μπαράζ, αλλά οι ομάδες που μπορούν και σηκώνουν κεφάλι είναι αυτές που καταφέρνουν και ξαναμπαίνουν στον δρόμο των επιτυχιών. Άλλωστε για κάθε επιτυχία πρέπει να μοχθείς και να περνάς μέσα από συμπληγάδες πέτρες.

Υπενθυμίζουμε ότι η Καλαμπακιώτικη ομάδα έχει συμμετάσχει σε 21 τελικούς και μετράει 14 κατακτήσεις.

Βέβαια η διαφορά της κατηγορίας δίνει τα προγνωστικά στην ομάδα της Φήκης, αλλά στο κύπελλο πολλές φορές τα πράγματα εξελίσσονται διαφορετικά.

Οι δύο ομάδες είχαν αναμετρηθεί και πάλι για την διοργάνωση του κυπέλλου την σεζόν 2014-15 στην Καλαμπάκα με τα Μετέωρα να παίρνουν την πρόκριση στα πέναλτι με 3-2.

Επίσης οι δύο ομάδες πέρυσι είχαν αναμετρηθεί και πάλι στο στάδιο Καλαμπάκας για το τότε πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής και το αποτέλεσμα ήταν 2-2.

Το παιχνίδι θα ξεκινήσει στις 16.00 και διαιτητής θα είναι ο Κοντίνος με βοηθούς τους Παπαγεωργόπουλο και Τζάνη.