Βαλτινό-Μετέωρα: τα παραλειπόμενα του αγώνα

0
119
  • Τα Μετέωρα με την νίκη τους την σημερινή έφτασαν τους 38 βαθμούς, ενώ ακολουθούν η Αγία Μονή και ο Πορταϊκός με 23 και με ένα παιχνίδι λιγότερο, οπότε μπορούμε να πούμε ότι είναι και μαθηματικά πρωταθλητές στον β’ όμιλο.
  • Αυτή ήταν η 7η νίκη για τα Μετέωρα μακριά από την έδρα τους, ενώ απομένει ένα ακόμη εκτός έδρας παιχνίδι, αυτό με την ΑΕΤ. Μόνο στο Κεφαλόβρυσο δεν έχουν κερδίσει ως τώρα όπου έφεραν ισοπαλία. Όσον αφορά πάντα τα εκτός έδρας παιχνίδια.
  • Τα Μετέωρα αντιμετώπισαν για ακόμη μία φορά τον Χρήστο Ιακωβάκη ως προπονητή με τον οποίο υπάρχουν ισχυροί δεσμοί από παλιά. Να θυμίσουμε ότι ήταν προπονητής τους την περίοδο 1995-96, 1996-97 όπου και κατέκτησαν και το πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣΤ, την περίοδο 1997-98 στην Δ’ Εθνική, αλλά και την περίοδο 1999-2000.
  • Την εστία των Μετεώρων υπερασπίστηκε σήμερα ο Νίκος Καλούδης, στον πάγκο βρισκόταν ο Παναγιώτης Μπόμπολας, ενώ ο Θέμης Γκουλιώνης υπηρετεί την στρατιωτική του θητεία.
  • Τα Μετέωρα αγωνίστηκαν και πάλι στο ίδιο γήπεδο απέναντι στο Βαλτινό ύστερα από 10 χρόνια. Την περίοδο 2011-12 είχαν κερδίσει με 3-0, ενώ είχαν αναδειχθεί πρωταθλητές.
  • Στα επόμενα 4 παιχνίδια που απομένουν τα Μετέωρα θα υποδεχθούν τον Πορταϊκό, την Κρύα Βρύση και το Κεφαλόβρυσο στην έδρα τους, ενώ εκτός έδρας θ’ αγωνιστούν με την ΑΕΤ.
  • Από τα αξιοσημείωτα του αγώνα, η φάση του 22′ όπου ο διαιτητής Σωτήρης Πέτσας έδωσε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κοτσιλιάνου, ενώ στην συνέχεια μετά από διαβουλεύσεις με τον πρώτο βοηθό Μπάλα, αναίρεσε την αρχική του απόφαση. Μάλιστα πήγε και στον πάγκο των Μετεώρων και εξήγησε την αλλαγή της απόφασής του.