Κύπελλο ΕΠΣΤ: ο Πύργος νίκησε 3-1 την ΑΕΤ και πέρασε στον τελικό

0
24

Σε παιχνίδι που έγινε για την ημιτελική φάση του κυπέλλου της ΕΠΣ Τρικάλων ο Πύργος νίκησε με 3-1 εκτός έδρας την ΑΕΤ και προκρίθηκε στον φετινό τελικό.

Μάλιστα η αμέσως προηγούμενη φορά που ο Πύργος είχε αγωνιστεί στον τελικό του κυπέλλου της ΕΠΣΤ ήταν πριν από 29 χρόνια.

Στο σκορ προηγήθηκε η ΑΕΤ μόλις στο 5′ με τον Τσαρούχα.

Ο Πύργος κέρδισε πέναλτι στο 19′ με τον Τσιακμάκη το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Πρεβέντης ισοφαρίζοντας σε 1-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Ο Πύργος στην επανάληψη πήρε προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 47′ με μακρινό σουτ του Κ. Οικονόμου.

Το τελικό 1-3 διαμορφώθηκε από τον Πρεβέντη ο οποίος αξιοποίησε πάσα του Τσιάμη.

Διαιτητής ήταν ο Λεωνίδας με βοηθούς τους Τζάνη και Αβραάμ.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΑΕΤ: Παπαγεωργίου, Σκρέκας, Τσιόβολος, Σάλαρι, Νίστας, Κακακαράντζας (83’ Μπιλιάλης), Τσιόκας, Μπανιάς (62’ Τασσούλας), Κωσταρέλλος, Τσαρούχας, Βραζάλης.

ΠΥΡΓΟΣ: Λαζαρίνας, Καμπλιώνης (55’ Ζυγούρης), Τουμαράς, Πολύμερος, Σκαρλέας (82’λ. τρ. Γεωργούλας), Τσιάμης, Τσάτσος, Οικονόμου, Πρεβέντης, Τσιακμάκης (46’ Νίντος), Σακελλαρίου.