Παγκόσμιο Στίβου, Κ20: αργυρό μετάλλιο για τον Ντουσάκη

0
10

Με βολή στα 77,78μ. ο Ορέστης Ντουσάκης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στη σφυροβολία στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου Κ20 στο Ναϊρόμπι.

Ασημένιο είναι και το δεύτερο μετάλλιο της Ελλάδας στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου Κ20 στο Ναϊρόμπι.

Αυτή τη φορά ήταν σειρά του Ορέστη Ντουσάκη να πετύχει μια σπουδαία διάκριση. Ο αθλητής σφυροβολίας του Κωστή Παπαμαρκάκη είχε καλύτερη προσπάθεια στα 77,78μ. στην τρίτη του βολή, που για αρκετή ώρα τον κράτησε στην κορυφή του αγωνίσματος. Ο τέταρτος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20 κατάφερε να αφήσει εκτός βάθρου αθλητές που πήραν μετάλλιο στο Ταλίν και να δείξει πως είναι θέμα χρόνου για εκείνον να κυνηγήσει ακόμη καλύτερες βολές.

Ξεκίνησε τον αγώνα του με άκυρο, σημείωσε 75,69μ. στην δεύτερη προσπάθεια, 77,78μ. στην τρίτη, ήταν άκυρος στις δύο επόμενες βολές του κι έκλεισε τον αγώνα του με 73,54μετρα.