Τα Μετέωρα νίκησαν 2-0 το Καστράκι κι εξασφάλισαν την πρώτη θέση

0
117

Σε παιχνίδι που έγινε στο Δημοτικό Στάδιο “Βασίλης Καρακίτσιος” και ήταν για την 22η αγωνιστική του β’ ομίλου της Α’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας τα Μετέωρα νίκησαν το Καστράκι με 2-0.

Έτσι εξασφάλισαν την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος με το Καστράκι να καταλαμβάνει την δεύτερη.

Το παιχνίδι που το παρακολούθησε αρκετός κόσμος ήταν ένα παιχνίδι τακτικής με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά προσεκτικές στις κινήσεις τους.

Τα Μετέωρα κέρδισαν πέναλτι στο 21′ το οποίο όμως δεν αξιοποίησαν, ενώ στο 38′ άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες καθώς αποβλήθηκε ο Αλέξανδρος Αλμπάνης του Καστρακίου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου το Καστράκι έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, αλλά ο Γκουλιώνης είχε καλή αντίδραση.

Με άλλα λόγια οι πρωταγωνιστές του πρώτου ημιχρόνου ήταν οι δύο τερματοφύλακες των ομάδων, Ζαρόπουλος και Γκουλιώνης.

Στο δεύτερο μέρος παρά το ότι το Καστράκι έπαιζε με παίκτη λιγότερο στέκονταν αρκετά καλά, ενώ τα Μετέωρα με τις αλλαγές τους άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοσή τους.

Τελικά η λύση για τους γηπεδούχους ήρθε από τον Ψαθογιαννάκη που σκόραρε με απευθείας κόρνερ σε μία φάση που οι παίκτες του Καστρακίου είχαν ζητήσει οφ-σάιντ στην αρχή της.

Στο 90′ ο Κωνσταντίνος Θώμος σημείωσε ένα εκπληκτικό σε εκτέλεση τέρμα και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Το φιλμ του αγώνα

14′ Σουτ του Μαρούδα, ο Ζαρόπουλος δεν είχε πρόβλημα.

21′ Ο Γιάννης ανέτρεψε τον Μαρούδα μέσα στην μεγάλη περιοχή και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Μαρούδας, αλλά ο Ζαρόπουλος απόκρουσε.

26′ Κόρνερ του Ε. Μπαούτη, κεφαλιά του Β. Αλμπάνη, πέρασε άουτ.

34′ Ο Α. Αλμπάνης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και το Καστράκι συνέχισε με 10 παίκτες.

41′ Σουτ του Καραμούζη, έδιωξε ο Ζαρόπουλος.

45’+2′ Ο Β. Αλμπάνης έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πλάσαρε, αλλά ο Γκουλιώνης ψύχραιμα απόκρουσε και μπλόκαρε στην συνέχεια την μπάλα.

59′ Σουτ του Δ. Ράτζα από πλάγια, απόκρουσε ο Ζαρόπουλος.

63′ Προσπάθεια και σουτ του Θώμου, πέρασε λίγο άουτ.

72′ Κόρνερ του Ψαθογιαννάκη, έδιωξε η άμυνα, σουτ του Καραμούζη, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Ζαρόπουλος.

83′ Ο Ψαθογιαννάκης με απευθείας εκτέλεση κόρνερ αιφνιδίασε την άμυνα του Καστρακίου κι έκανε το 1-0.

86′ Φάουλ του Ε. Μπαούτη, πέρασε ελάχιστα άουτ.

89′ Κόρνερ του Γιαννούλα, κεφαλιά του Τσιαντούλα, πέρασε μόλις άουτ.

90′ Ο Θώμος έφυγε στην αντεπίθεση και με ψηλοκρεμαστό σουτ διαμόρφωσε το 2-0.

Διαιτητής ήταν ο Κ. Λεωνίδας με βοηθούς τους Μουστάκα και Τζάνη.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΜΕΤΕΩΡΑ (Γρ. Τσιρογιάννης): Γκουλιώνης, Νταλούκας, Σιούτας (69′ Φορτούνης), Δρόσος, Δ. Ράτζας, Καραμούζης (89′ Σινάνης), Ψαθογιαννάκης (89′ Πούλιος), Καλτσάς (69′ Κατσιούλας), Θώμος, Κοτσιλιάνος (48′ Νικλητσιώτης), Μαρούδας.

ΚΑΣΤΡΑΚΙ (Λ. Σακελλαρίδης): Ζαρόπουλος, Σαμούτης, Ε. Μπαούτης, Κοττόρι, Α. Αλμπάνης, Θεοδώρου (74′ Σινάι), Γιάννης, Γιαννούλας, Μπαλογιάννης (76′ Τσιαντούλας), Γκόβαρης, Β. Αλμπάνης.