Champions League: Πόρτο και Ντόρτμουντ πέρασαν στους 8

0
9

Έγιναν γνωστές μετά τα χθεσινά παιχνίδια οι δύο ομάδα του Τσάμπιονς Λιγκ που προκρίθηκαν στην φάση των 8 και είναι τα αουτσάιντερ των δύο ζευγαριών καθώς η Πόρτο απέκλεισε την Γιουβέντους και η Ντόρτμουντ την Σεβίλλη.

Αναλυτικά:

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ-ΠΟΡΤΟ 3-2 παρ.: Η Γιουβέντους νίκησε 2-1 την Πόρτο στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού και το παιχνίδι πήγε στην παράταση αφού η Πόρτο είχε νικήσει επίσης με 2-1 και το τελικό 3-2 έδωσε την πρόκριση στους Πορτογάλους. Η Πόρτο προηγήθηκε στο σκορ με πέναλτι του Ολιβέιρα στο 19′. Ο Κιέζα ισοφάρισε για την Γιουβέντους στο 49′, ενώ η Πόρτο έμεινε με 10 παίκτες στο 53′ λόγω αποβολής του Μεχμέντ Ταρέμι. Ο Κιέζα και πάλι στο 64′ έκανε το 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ της κανονικής διάρκειας. Στο 115′ ο Ολιβέιρα έκανε το 2-2 και ο Ραμπιό στο 117′ το τελικό 3-2. Να σημειώσουμε ότι ο Ολιβέιρα είναι πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ-ΣΕΒΙΛΛΗ 2-2: Η Ντόρτμουντ είχε νικήσει στο πρώτο παιχνίδι με 3-2, προηγήθηκε και στη ρεβάνς με 2-0, βέβαια έχασε τη νίκη καθώς η Σεβίλλη ισοφάρισε στη συνέχεια, αλλά πήρε την πρόκριση που ήταν και το ζητούμενο. Όταν κληρώθηκε το συγκεκριμένο ζευγάρι πολλοί έδιναν ως φαβορί την Σεβίλλη, αλλά στην πράξη αποδείχθηκε πως η Ντόρτμουντ αυτή την περίοδο είναι σε πιο καλή κατάσταση. Το 1-0 έγινε από τον Χάλαντ στο 35′ και ο ίδιος παίκτης με πέναλτι στο 54′ έκανε το 2-0. Στο 68′ ο Γιουσέφ Εν Εσίρι μείωσε με πέναλτι και ο ίδιος παίκτης στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 2-2.