Conference League: Άστον Βίλλα και Φιορεντίνα πέρασαν στους 4

0
32

Ύστερα από δύο παιχνίδια που έσπαγαν καρδιές η Άστον Βίλλα νίκησε στα πέναλτι με 4-3 την Λιλ στην Γαλλία και η Φιορεντίνα νίκησε 2-0 την Βικτόρια Πλζεν στην έδρα της στην παράταση.

Μπορεί να πέρασαν τα θεωρητικά φαβορί, αλλά στην φάση αυτή ουσιαστικά δεν υπάρχουν φαβορί. Ειδικά η Λιλ θα μπορούσε να είχε πάρει τη νίκη πρόκριση, ενώ και η Βικτόρια Πλζεν έκανε μεγάλη προσπάθεια.

Αναλυτικά:

ΛΙΛ-ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΛΑ 2-1, 3-4 πεν.: Η Λιλ με τον Γιαζίτσι στο 15′ ισοφάρισε την διαφορά της ήττας του πρώτου αγώνα και με τον Αντρέ στο 67′ είχε σκορ πρόκρισης μέχρι να μειώσει ο Μάτι Κας στο 87′. Και οι δύο ομάδες κυνήγησαν το γκολ στην παράταση, δεν το πέτυχαν όμως και η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι. Εκεί ο Μαρτίνες για την Άστον Βίλλα απόκρουσε δύο πέναλτι κι έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του. Η Άστον Βίλλα πλέον περιμένει στον ημιτελικό τον νικητή του αγώνα Φενέρμπαχτσε-Ολυμπιακός.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ-ΒΙΚΤΩΡΙΑ ΠΛΖΕΝ 0-0, 2-0 παρ.: Η Βικτώρια με αμυντική τακτική οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί όμως η Φιορεντίνα άνοιξε το σκορ στο 92′ με τον Γκονσάλες και στο 108′ ο Μπράγκι έκανε το 2-0. Στα ημιτελική τώρα η Ιταλική ομάδα περιμένει τον νικητή της αναμέτρησης ΠΑΟΚ-Μπρίζ.