Euroleague: ο Ολυμπιακός νίκησε την Μπάγερν 82-71 εκτός έδρας

0
9

Το τέταρτο του ευρωπαϊκό «διπλό» σε ισάριθμες εκτός έδρας αποστολές, πήρε ο Ολυμπιακός, μετά το πέρασμα του από το Μόναχο. Οι Πειραιώτες επικράτησαν με 82-71 της Μπάγερν, για την 8η αγωνιστική της Euroleague, δίνοντας συνέχεια με ρεκόρ 6-2 στην καταδίωξη της κορυφής και της πρωτοπόρου Φενερμπαχτσέ. Στον αντίποδα, οι Γερμανοί είδαν το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 2-6.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός και κατάφερε να ξεφύγει γρήγορα στο σκορ. Προηγήθηκε 16-6 με πρωταγωνιστές του Βεζένκοφ και Κάνααν, ενώ πολύτιμες βοήθειες προσέφεραν και οι Φαλ, Γουόκαπ. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 27-11, με τους «ερυθρόλευκους» να είναι εξαιρετικοί σε άμυνα και επίθεση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε άρδην. Οι παίκτες του Ολυμπιακού έχασαν την επαφή τους με το καλάθι της Μπάγερν, ενώ η ομάδα του Μονάχου κατάφερε να βρει ρυθμό και να μειώσει. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν στο 40-34 υπέρ των Πειραιωτών, με τους Γερμανούς όμως να έχουν πλησιάσει πολύ.

Τα δεκάλεπτα: 11-27, 34-40, 54-67, 71-82.