Super League 2, β’ όμιλος: πέρασε πρώτη η Καλλιθέα

0
7

Στην κορυφή του Β΄ ομίλου της Super League 2 πέρασε η Athens Kallithea FC, έπειτα από τη δύσκολη νίκη με 1-0 επί της Καλαμάτας, για την 4η αγωνιστική των Play Off. Στο 38′ σε σουτ του Ντεμέτριους μέσα από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Μαξίμ Κοβάλ, στην πιο σημαντική στιγμή των φιλοξενούμενων.

Εν τέλει, με πέναλτι του Χαβιέ Ματίγια στο 61ο λεπτό η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη πήρε το πολύτιμο «τρίποντο» στην Παραλία που την έφερε στο +3 από τα Χανιά. Η Καλαμάτα, από την άλλη, παρέμεινε χωρίς νίκη στο μίνι πρωτάθλημα.

Στη Νεάπολη, Ιωνικός και Ηλιούπολη αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2, χάνοντας αμφότεροι τις οποίες ελπίδες είχαν για να διεκδικήσουν την άνοδο. Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού προηγήθηκε με τον Πέτρο Γιακουμάκη στο 34′ και έσωσε το βαθμό με κεφαλιά του Αλμπιόλα Ντάουντα στο 84′. Ενδιάμεσα, η Ηλιούπολη είχε κάνει την ανατροπή με σουτ του Γκεντιάν Μπουσάι (61′) και πέναλτι του Παύλου Παντελίδη (66′).

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Γιακουμάκης είχε την ευκαιρία να πετύχει δεύτερο προσωπικό τέρμα, αλλά στο πέναλτι που εκτέλεσε απέκρουσε στη γωνιά του ο Πολίτης κρατώντας, προσωρινά, το 1-2. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Γκοράνοφ με απευθείας κόκκινη, αφήνοντας με δέκα παίκτες τον Ιωνικό.